Medya

denemedir

Güvenlik kameraları güvenlik riski oluşturuyor

Categories: Uncategorized

Yapılan bir araştırma ev ve işyerlerine kurulan kameraların büyük bir güvenlik açığı nedeniyle tehdit altında olduğunu ortaya koydu. ABD’den sonra kameralarına en çok sızılan ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada, güvenlik endişesiyle kurulan kameraların şifreleme sisteminin çoğunlukla kullanılmaması nedeniyle siber saldırılara açık hale geldiği aktarıldı. Bilgisayar korsanları, kablosuz iletişim ağlarıyla ekranlara görüntü aktaran teknolojiye 140 ülkede sızmayı başardı.

Görüntülerin bir internet sitesi üzerinden canlı yayınlanması, özellikle Avrupa ülkelerinde endişe yarattı. Listede en çok sızıntının gerçekleştiği ülkeler listesinde Türkiye ikinci sırada yer aldı.

Buna göre Türkiye’de sızılan kamera sayısı 2175 olarak açıklandı. Sitede yer alan korsanların bugüne kadar 100 bine yakın kameraya sızıldığı tahmin ediliyor.

 

Nasıl önlem alınabilir?

Öncelikle mevcut kamera ve kayıt cihazlarınızın DVR, NVR, ve IP Kameralarınızın default (fabrika şifresi) bunu değiştirmelisiniz. ve mutlaka zor ve tahmin edilemeyecek şifre kullanmalısınız . son olarak 80 portunu mutlaka ve mutlaka değiştirin özellikle statik ip kullanıcıları bu durumdan çok fazla etkilenmektedir. bu sebeple 80 portunu örnek olarak 88 olarak değiştirmeniz durumunda güvenlik önlemlerinizi almış olursunuz.

Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Author: admin

Bir cevap yazın