Veri Depolama

Sizi Arayalım :   Teklif İsteyin

Günümüzde veri havuzları, kurumların en önemli ve vazgeçilmez kaynaklarından biridir. Yıllar içinde kurumlar büyüdükçe, çalışsan sayısı arttıkça, kurumların sosyal ve ticari yapıları karmaşık hale geldikçe bilginin önemi artmaya devam etmektedir. Netus’ in sunmuş olduğu veri depolama çözümleri siz müşterilerimize daha verimli,  ölçeklendirilebilir ve yönetilebilir sistemler sağlamaktadır. Bu ürünlerin sunmuş olduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Performans
 • Kapasitenin Etkin Kullanılması
 • Yedekleme
 • İş sürekliliği
 • Esneklik

Aşağıdaki başlıklarda hizmetler sağlamaktayız.

 • IBM ve NetApp Storage Üniteleri Kurulum ve Kongifurasyon Hizmetleri
 • FC, IP ve FCoE Storage Area Network Çözümleri ve Desteği
 • Storage Sanallaştırma ve çözümleri
 • MetroCluster ve Replikasyon Çözümleri ile felaket kurtarma
 • Veri Sıkıştırma ve Tekilleştirme operasyonları
 • Veri Arşivleme, veri saklama
 • VTL – Virtual Tape Library
 • Veri Depolama ve Yedeklemenin Size Ne Fayda Sağlar?

İş gücü ve donanım için yatırım yapmanıza gerek kalmadan, veri depolama ve yedekleme ihtiyacınızı Netus Bilişim’den karşılayarak maliyet avantajı ve verimlilik sağlarsınız.
Depolama teknolojileri konusunda çeşitli projelerde bulunmuş yetkin kadromuzun deneyiminden yararlanarak uygulamalarınız dan en yüksek düzeyde verim alırsınız.
Periyodik yedekleme veya depolama raporları ile uygulamalarınızın performansı hakkında güncel bilgiye sahip olursunuz.
Esnek modelleme ile şirketin büyümesi, küçülmesi veya organizasyon değişikliğine gidilmesi gibi durumlara kısa sürede uyum sağlarsınız.
Verilerinizin saklanmasıyla ilgili mevzuata dair gereklilikleri; kolayca yerine getirirsiniz.
İhtiyaç duyulan depolama alanını sunarlar
Kullanılabilirlilik

SAN, NAS çözümleri diğer çözümlere göre daha fazla kullanılabilirlik zamanı sunmaktadır. Bu çözümün uygulanması ile kurumlarda verilere ulaşma sorunları minimum düzeye inmekte bu yolla iş gücü kayıplarının önüne maksimum düzeyde geçilebilmektedir. Bir saatlik bir çalışma kaybının kuruma getireceği maliyet kurumdan kuruma değişmek ile birlikte yeri geldiğinde çok büyük olabilir. Çalışılamayan zamanlarda oluşabilecek olan prestij kayıplarının değeri ise para ile ölçülemeyecek oranlara yükselebilir.
Performans

Bu tür ürünler performansı maksimuma çıkartacak şekilde tasarlanmışlardır. Örneğin bir sunucuya takabileceğiniz disk sayısı sınırlı iken, bu ürünlere çok daha fazla disk ekleyebilirsiniz ve bu yolla yüksek Disk I/O performansına ihtiyaç duyan uygulamalar için gerekli performansı verebilirsiniz.
Kapasitenin etkin kullanılması

SAN çözümleri DAS çözümlerine göre kapasiteyi daha etkin kullanabilmektedir. Bir DAS ünitesine takılan diskler sadece bağlı bulunduğu sunucu tarafından kullanılabilmektedir. Bir SAN ünitesine takılı olan diskler ise o SAN ortamına bağlı bulunan tüm sunucular tarafından paylaşıla bilmektedir. Bu yolla atıl kapasitelerin önüne geçilmektedir.
Yedekleme

SAN ortamlarında yedekleme imkanları daha gelişmiştir. Mevcut verilerin snapshotları alınabilir, uzak bir bölgede bulunan bir storage ile verilerin replikasyonu sağlanabilir ve bu yolla her hangi bir felaket durumunda tüm verilerimizin uzak bir lokasyonda mevcut olmasını ve kullanılabilir durumda olmasını garanti altına almış oluruz.
İş sürekliliği

SAN çözümü ile verimizin devamlı kullanılabilir olmasını sağladık. Peki Sunucumuzun işletim sisteminde veya üzerinde çalışan uygulamada bir sorun olduğunda ne yapacağız. İşletim sistemini yeniden yüklemek gerekli yamaları yüklemek üzerinde çalışan uygulamayı kurmak ne kadar zamanımızı alacak. Standart prosedürleri uygulanması ve her şeyin yolunda gitmesi durumunda en az 3-4 saatlik bir iş gücü kaybı olacaktır. Peki ya bir donanım arızası olursa ve değişmesi gereken donanımın bir kaç gün temin edilemediği durumlarda ne kadar bir iş gücü kaybımız olacak. Bu tür olumsuz durumlardan kurtulmak amacı ile Cluster yapıları kurulmakta ve bir sunucumuz devre dışı kalsa bile ikinci sunucumuzdan işlemlerimizi yapmaya devam ederiz. Bu tür yapıları kurabilmek için ise SAN yapısının mutlaka oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca bazı Cluster çözümlerinde her iki sunucumuz aynı anda kullanılabilmekte ve iş yükü bu sunucular arasında dağıtılarak sunucularımızdan daha fazla performans alınması sağlanmaktadır.
SAN kullanılarak yapılan sanallaştırmalar

Günümüzde bir çok firma fiziksel makinalarını sanal makinalar üzerine taşımaktadırlar. Sanallaştırma çözümlerinde yüksek kullanılabilirlilik sağlayabilmemiz için cluster yapısında kurulması ve bunun içine ortak bir depolama alanına ihtiyacımız bulunmaktadır. SAN ortamı bize bu imkanı sağlayacaktır.

Peki sanallaştırma bize ne sağlayacaktır

Var olan sunucularınızı daha etkin kullanmamızı sağlayacaktır. Yapılan konfigurasyona ve ihityaçlara göre değişmekle birlikte 32 GB memory’e sahip çift işlemcili bir sunucuda 10 adet sunucu rahatlıkla çalışabilmektedir. Lisans maliyetlerinde avantaj sağlayacaktır.
İş sürekliliği

Vmware ESX ile yapılan sanallaştırma çözümlerinde fiziksel sunucularınızda bakım yapacağınız zaman sanal sunucularınızı diğer bir fiziksel ortama hiçi bir kesinti olmaksızın aktarabilir ve bakımınızı yapabilirsiniz. Tüm sanal sunucularınız High Availibility teknolojisi ile Cluster yapıda olur. Sunucunuzun beklenmedik bir şekilde arızalanması durumunda diğer sanal makinalarınız diğer sunucuda çalışmaya başlayacaklardır. Yaptığımız testlerde 2,5 dakika içerisinde clientlar Exchange server ile iletişim kurmuşlardır.
Hyper-V ile yapılan çözümler ise Microsoft ürünlerinin tüm özelliklerini sorunsuz bir biçimde kullanmanıza olanak sağlar. Sanallaştırma teknolojisi maliyetlerinizi %70 oranda düşürür ve donanım performansının %100 kadarını kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız donanıma para ödemek zorunda değilsiniz.